Діяльність фонду розповсюджується на Житомир та область
Місія творити добро

Майже від самого народження немовля починає активно досліджувати своє середовище, тягнути ручки до рота, реагувати на звуки, бавитися брязкальцями, потім навчається маніпулювати предметами різної форми та розміру. Поступово гра дитини вдосконалюється, ускладнюється, набирає змісту і форми, правил, символічності та соціального забарвлення. На перший погляд, здається, що діти народжуються зі сформованим бажанням і умінням гратися, проте батьки дітей з особливими потребами знають, що це не зовсім так. Внаслідок сенсомоторних та когнітивних порушень, особливі дітки часто навіть не ініціюють гру, а тому втрачають численні можливості пізнавати навколишній світ та себе у ньому, розвивати вміння і навички, які відповідають їх віку та які необхідні для подальшої навчальної діяльності та самостійного життя. Таким чином, особливо важливим та складним завданням батьків дітей з вадами розвитку є залучення дітей до ігрової діяльності. Тож, що можна їм порадити?

По-перше, зверніть увагу на середовище, у якому знаходиться Ваша дитина. Можливо, яскраві шпалери, увімкнений телевізор та захаращене приміщення занадто відволікають малечу від гри, особливо якщо у неї є порушення обробки сенсорної інформації та концентрації уваги. З іншого боку, середовище може бути занадто нудним та одноманітним, тобто таким, яке зовсім не стимулює дитину до дослідницької гри. Розташування меблів, предметів та іграшок у кімнаті можна періодично змінювати для створення нових можливостей для активного вивчення середовища дитиною. Пам’ятайте про те, що середовище повинно усіляко сприяти розвитку дитини.

По-друге, зверніть увагу на положення тіла дитини під час гри. Це особливо стосується дітей з порушеннями розвитку опорно-рухового апарату. У якому положенні знаходиться Ваша малеча протягом дня? Нажаль, більшість дітей, які не можуть самостійно сидіти, найбільше протягом дня лежать на спині. Намагайтеся усіляко уникати цього та використовуйте підручні матеріали (подушки, згорнуті полотенця, м’які та надувні іграшки) для підтримки сидіння. Альтернативними положеннями тіла, які сприятимуть розвитку зорово-рухової уваги та координації, є лежання на боці (особливо на слабкій або паретичній стороні) та на животі з опорою на передпліччя або розігнуті у ліктьових суглобах руки. При цьому, іграшки повинні бути розміщені безпосередньо у межах досяжності дитини на рівні її очей. Уникайте положень тіла, які спричиняють подальшу деформацію опорно-рухового апарату, наприклад, сидіння у положенні «W». Не очікуйте від дитини жвавої гри, якщо вона лежить на спині, або напівлежачи сидить у вас на колінах. Положення тіла під час гри повинно бути «активним».

По-третє, зверніть увагу власне на іграшки, якими бавиться Ваша дитина. Чи допомагають вони розвивати дрібну моторику, логічне мислення, чи сприяють сенсомоторному розвитку? Якщо коло інтересів дитини обмежене, і вона цікавиться лише однією іграшкою, спробуйте додавати до неї нові елементи або дещо змінювати її. Наприклад, якщо малеча бавиться лише плюшевим ведмедиком, до його лапки можна пришити шнурочок з бусинками різного розміру та форми. Також, на лапки можна нашити великі гудзики, на які дитина може одягати «іграшки для ведмедика»: вирізані з фланелі м’ячики, фрукти, машинки, тощо. Для діточок, які мають порушення дрібної моторики внаслідок спастики і контрактур, іграшки необхідно адаптувати. Обираючи іграшку, подумайте про її розмір та форму: чи зможе дитина захопити її рукою та як її можна адаптувати? Спробуйте адаптивні методи тримання іграшки, наприклад: прилаштуйте її до руки дитини за допомогою браслету або спеціальних адаптивних пристосувань. Пам’ятайте, що будь-яка іграшка повинна створювати можливості для розвитку Вашої дитини.

Ігрова діяльність є критичною для повноцінного розвитку дитини, тому не нехтуйте нею навіть у напружені дні. Якщо Ви не впевнені, як краще навчити свою дитину гратися, зверніться до ерготерапевта, який допоможе Вам обрати стратегію навчання та корекції ігрової діяльності, підібрати та адаптувати іграшки та ігри, які сприятимуть максимально можливому розвитку Вашої малечі. Наше завдання – допомогти Вам і Вашій дитині жити максимально щасливим і повним життям.

З щирою повагою,

Ольга Мангушева,

Магістр Ерготерапії